Co Partia Pracy chce zmienić w gospodarce brytyjskiej?

Zwycięska Partia Pracy obiecywała w kampanii wyborczej przede wszystkim działania mające przyspieszyć wzrost gospodarczy, poprawić jakość usług publicznych i dokonać zielonej transformacji energetycznej.

To już pewne: Wielką Brytanią będzie rządzić Partia Pracy. Miażdżąca wygrana

Zakończyły się wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Według pierwszych wyników exit poll zgodnie z przewidywaniami wygrała je Partia Pracy, uzyskując ponad 400 mandatów w brytyjskim parlamencie. 131 miejsc dla Partii Konserwatystów. Ok. 6 rano pojawiła się informacja, że Partia Pracy oficjalnie zapewniła sobie większość po obsadzeniu 327 mandatów.

Chiny królują w liczbie patentów na sztuczną inteligencję

W latach 2014–2023 najwięcej rozwiązań związanych z technologią sztucznej inteligencji zostało opatentowanych w Chinach. Było ich około sześciu razy więcej niż w USA.

Jak Ameryka zdobyła klucz do supremacji energetycznej

Stany Zjednoczone uratowały Europę przed głębszym kryzysem gospodarczym, gdyż postawiły na wydobycie gazu z łupków i budowę terminali LNG. Stały się dzięki temu największym eksporterem gazu skroplonego na świecie. Rosja jest pod tym względem mocno w tyle.

Adam Glapiński: W potocznym znaczeniu inflacji nie ma

Inflacja w Polsce nie była wysoka, a bank centralny wzorcowo poradził sobie z jej zbijaniem – przekonuje Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Jego zdaniem w tym roku obniżki stóp procentowych nie będzie.

Zamówienia w niemieckich fabrykach nieoczekiwanie spadają

Popyt spadł o 1,6 proc. m/m wobec oczekiwanego wzrostu o 0,5 proc. Rok do roku spadek wyniósł 8,6 proc. Najsłabszym punktem niemieckiej gospodarki jest produkcja.

Wall Street szykuje się na wypadek wygranej Trumpa

Stratedzy z dużych amerykańskich instytucji finansowych kreślą scenariusze powyborcze przewidujące dłuższą uporczywą inflację i wyższe cła. Wielu dużych inwestorów zaczęło jednak bardziej pozytywnie postrzegać byłego prezydenta.

Góry niesprzedanego litu do baterii. „Przejścia na elektryki to nie zakłóci”

Spowolnienie w branży aut elektrycznych skutkuje pojawieniem się wielkich zapasów niesprzedanego litu do produkcji baterii. Ceny litu jeszcze muszą spaść, ale zdaniem ekspertów przyszłości elektromobilności to nie zagraża.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. Kiepskie wieści dla kredytobiorców

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Główna stopa, referencyjna, pozostaje na poziomie 5,75 proc.

Fundusze unijne. Mocne wsparcie dla start-upów

Rozwój start-upów jest nieodłączną częścią budowania gospodarki opartej na innowacjach. Z pomocą przychodzą programy rządowe i pieniądze unijne.

Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą

Inflacja w strefie euro wyhamowała w czerwcu do 2,5 proc. Wiele krajów nie opublikowało jeszcze danych o cenach za ostatni miesiąc, ale można już uznać, że ostatnia prosta walki z inflacją jest trudna. To sprawia, że luzowanie polityki pieniężnej nie może być szybkie.

Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę

Niemiecka inflacja wyhamowała nieco bardziej niż się spodziewano. Ale przemysłowe wskaźniki PMI dla wielu krajów Eurolandu są recesyjne.

Gospodarka odżywa, ale powoli. Już od lipca znów przyspieszy inflacja

Czerwiec upłynął pod znakiem wysokiego wzrostu płac, spadków produkcji przemysłowej i niskiej inflacji – oceniają ekonomiści w comiesięcznej ankiecie „Parkietu”. Można też już szacować, że II kwartał 2024 r. przyniósł wzrost PKB, jednak do boomu wciąż daleko.

Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów

Akcje na giełdzie w Paryżu wyróżniały się w poniedziałek zwyżkami na tle innych rynków w Europie. Sukces Zgromadzenia Narodowego nie wywołał nawet śladu paniki. Inwestorzy liczą, że w nowym parlamencie będzie panował impas i że niewiele będzie on mógł zepsuć.

Trudny czerwiec w polskim przemyśle

Spowolnienie za Odrą ciąży zakładom przemysłowym w Polsce, co potwierdził czerwcowy wskaźnik PMI.

Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji

Euro umacniało się w poniedziałek rano, a na giełdzie w Paryżu doszło do silnej zwyżki na początku sesji. Inwestorzy wyraźnie nie przestraszyli się tego, że Zgromadzenie Narodowe wygrało pierwszą turę wyborów we Francji.

Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro

Fiaskiem zakończyły się starania Sofii o wejście do eurolandu wraz z początkiem 2025 r. Oficjalnie to wina inflacji wyższej o 0,3 pkt proc. od dopuszczalnego poziomu. Mocniej mógł jednak zaważyć na jej szansach głęboki kryzys polityczny toczący kraj od 2021 r.

Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd

Skrajna prawica wygrała w niedzielę pierwszą turę wyborów parlamentarnych. Ale najpewniej zabraknie jej mandatów, aby zbudować samodzielną większość w Zgromadzeniu Narodowym.