GUS podał szybki szacunek grudniowej inflacji. I jest zaskoczenie

Inflacja w Polsce w grudniu wyniosła 4,8 proc. – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny w szybkim szacunku. To odczyt niższy od spodziewanego przez rynek, średnia prognoz ekonomistów w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wyniosła 5 proc.

Jednym będzie trudno o pracę, innym o pracowników

Prognozowane ożywienie inwestycji i przyspieszenie wzrostu gospodarki to szansa na nowe etaty w firmach, choć także zwiększone ryzyko niedoboru kadr w części branż.

Pekin szykuje się na twardą grę z nową administracją Trumpa

Podwyżka ceł nie jest jedynym ciosem, który może dotknąć gospodarkę chińską w nadchodzących latach. Ostra może być też rywalizacja technologiczna. Dużym wyzwaniem jest kwestia pobudzenia popytu wewnętrznego.

W przemyśle gorzej, ale optymistycznie

Indeks PMI dla polskiego sektora przetwórczego spadł w grudniu do 48,2 pkt, czyli najniższego poziomu od sierpnia. Dane dają jednak nadzieję na ożywienie. Są też wyraźnie lepsze niż w strefie euro.

Etiopia uruchomi giełdę - po raz pierwszy od rządów cesarza

W Etiopii, po pół wieku przerwy, znów zacznie działać giełda papierów wartościowych. Jest to element rządowego planu mającego na celu liberalizację gospodarki.

Są nowe dane o PMI w polskim przemyśle. Tak niskiego wyniku nie było od sierpnia

Indeks PMI dla polskiego sektora przetwórczego w grudniu wyniósł 48,2 pkt - podało S&P Global. To już 32. z rzędu odczyt poniżej neutralnego poziomu 50 pkt.

Ankieta NBP: Inflacja w Polsce w tym roku wyniesie 4,3 proc.

Według najnowszej ankiety NBP przeprowadzonej wśród profesjonalnych prognostów, CPI w Polsce w 2025 r. wyniesie 4,3 proc., przy typowym rozkładzie prognoz 3,5-5,2 proc., a w 2026 r. 3,3 proc. (rozkład 2,3-4,5 proc.).

Najgorsze gospodarki ubiegłego roku

Choć stosunkowo niewiele krajów doświadczyło w ostatnich czterech kwartałach poważnej recesji, to całkiem sporo było pogrążonych w kryzysie gospodarczym. Często owe kryzysy były spowodowane przez wojny, anarchię wewnętrzną lub złe rządy.

Argentyński Merval urósł najmocniej, a giełda łotewska była najsłabsza

Wśród indeksów giełdowych, które zyskały w 2024 r. najwięcej, zdecydowanie dominowały wskaźniki z rynków wschodzących i granicznych. Polski WIG20 niestety był jednak w dziesiątce tych, które najmocniej spadły przez ostatnie 12 miesięcy.

To ma być rok obniżek stóp, ale RPP jest nieprzewidywalna

Stopy procentowe to jeden z murowanych kandydatów na niepewność 2025 r. w polskiej gospodarce. Zarówno jeśli za rok okażą się niższe np. o 150 punktów bazowych, jak i będą na takim samym poziomie jak dziś, ktoś będzie mógł z dumą zakrzyknąć: „a nie mówiłem?!”.

Które kraje mają największy problem z wysoką inflacją oraz stopami procentowymi?

Spośród wszystkich krajów świata najwyższej inflacji doświadczała w 2024 r. Argentyna. W listopadzie sięgała 166 proc. (licząc rok do roku), czyli była o prawie 5 pkt proc. wyższa niż w listopadzie 2023 r., w miesiącu poprzedzającym objęcie rządów przez libertariańskiego prezydenta Javiera Milei. Terapia szokowa wdrażana przez argentyńskie władze przyniosła już jednak pewne postępy w powstrzymywaniu inflacji, która w szczycie z kwietnia 2024 r. wynosiła 292,2 proc.

Jaki będzie rok 2025 dla złota? Otoczenie wciąż sprzyja kruszcowi

Rok 2024 zapisze się zapisze się w historii rynku złota jako jeden z najkorzystniejszych i najbardziej dynamicznych. Cena kruszcu wzrosła o 27 proc. rok do roku, odnotowując aż 40 rekordów cenowych.

Chcesz obniżyć podatek? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE

Warto skorzystać z dostępnych możliwości obniżenia tegorocznego podatku. Jedną z nich są wpłaty na rachunki emerytalne. Jeśli nie wykorzystamy limitów do 31 grudnia – przepadną.

Rekordowy rok dla strategii momentum

W tym roku nie było skuteczniejszej strategii na rynku akcji niż podążanie za trendami, ale ostatnio pojawiły się wstrząsy i coś zaczęło pękać.

Byki z giełd nowojorskich w 2025 r. czeka odpoczynek?

Najwięksi optymiści prognozują, że indeks S&P 500 w ciągu 12 miesięcy dotrze do poziomu 7100 pkt. Ten scenariusz zakłada jednak, że wszystko w globalnej polityce i gospodarce ułoży się idealnie. Świat niestety jest jednak daleki od ideału, a rynki potrafią zaskoczyć.

Skok w nowy rok z dużym bagażem nadziei dla polskiej gospodarki

Po słabym 2023 r., w którym nasza gospodarka otarła się o recesję (wzrost o 0,1 proc.), rok 2024 r. był już dużo lepszy – prognozy wskazują, że urośliśmy w nim o około 2,8 proc. Rok 2025 ma przynieść jeszcze szybsze tempo rozwoju.

Prezydent podpisał ustawę o wolnej Wigilii, skieruje ją do TK

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustawy o wolnej Wigilii i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej, m.in. ze względu na uwagi organizacji pracowników, że regulacja dyskryminuje pracowników handlu - przekazała PAP szefowa KPRP Małgorzata Paprocka

Czy rewolucja technologiczna z lat 60. miała swoje korzenie w incydencie z 1947 roku?

Płk Philip J. Corso (1915–1998) był w czasie II wojny światowej szefem amerykańskiego kontrwywiadu wojskowego w Rzymie, a na wojnie koreańskiej służył w sztabie gen. MacArthura. Pracował w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa w latach 1953–1957, a w 1961 r. został szefem biura ds. zagranicznych technologii w Pentagonie.